Anasayfa » Pasivasyon Ölçümü

Pasivasyon Ölçümü

PASSİ TEST

Yüzey Pasivasyon Testi

PassiTest  , paslanmaz çeliğin yüzey kalitesini ( korozyon direncini ) tam olarak bilmek isteyenler için tasarlanmış bir araçtır. Elektrokimyasal sistemi ve üzerinde verilerin okunup saklandığı harici bir birimi ve yüzeye dokundurulan prob kaleminden oluşur.  Passi Test, açık devre potansiyelini (mV) ölçerek, yüzeyin korozyon dayanıklılığını ölçer. Yüzeye zarar vermeden hızlı (sonuç 15 saniyede elde edilir) ve sayısal (mV) bir sonuç verir. En sağlıklı ölçüm,pasivasyon işleminden +12 saat sonra yapılan ölçümlerle elde edilir.Diğer pasivasyon testleri ise tamamen kimyasal olan bir rengin yorumlanmasına dayanır (Palladium testi ). PassiTest , kesin  bir sayısal değer sunar. 

Passi Test, önce referans yüzeye görekalibre edilir. Ölçüm yapılır. Ölçüm neticesi sıfırdan büyük bir değerse paslanmaz çelik pasifleştirilmiştir, değer sıfırdan düşükse pasivasyon zayıf veya yoktur. Bu şekilde, farklı paslanmaz çelik yüzeyler arasında karşılaştırmalar yapmak mümkündür: Ölçülen değer ne kadar yüksek olursa,yüzeyinpasivasyon durumu o kadar iyi demektir. Değer sıfırın altındaysa, test edilen paslanmaz çeliğin pasivasyon durumu o kadar kötüdür. 

Ayrıca: Passi Test dahili hafızasında her kullanıcı için farklı bir Proje No, Ölçüm Tarihi, Kullanıcı Kimliği ve Şifre programlamak mümkündür.  Oluşturduğu sertifika işlevine sınırlı erişim vardır. Oturum açtıktan sonra, operatörle ve testin yapıldığı tarih ve saatle ilişkilendirilecek olan bir lot numarası ve seri numarası girebilirsiniz. Bu şekilde,örneğin bir yüzey işleminden sonra paslanmaz çeliğin pasivasyonunudoğrulayan çalışmaların bir raporunu elde etmek mümkündür. Verilen yazılım sayesinde rapor basit bir USB bağlantısıyla herhangi bir bilgisayara pdf olarak aktarılır.
Passi Test kullanımı; yalnızca AISI 3XX serisi Austenitik Paslanmaz Çelikler için ve doğru pickling– pasivasyonyapılmış yüzeyler için geliştirilmiştir.

Surfox Passi Test raporunu görüntülemek için tıklayınız

Başa dön