Anasayfa » Pelox RP Pasivasyon Çözeltisi

Pelox RP Pasivasyon Çözeltisi


Pelox RP Pasivasyon Çözeltisi
Üstteki resimde insan saçı
–üstte – ile pasif tabaka
–altta -kalınlıkları karşılaştırılmıştır.


Paslanmaz çeliklerin yüzeyi, korozyona karşı, mikroskobik incelikte koruyucu bir tabaka ile kaplıdır. Bu tabakaya pasif tabaka denir. Pasif tabaka, homojen, geçirimsiz ve koruyucudur. Pasif tabaka, pickling kimyasalları ( Pelox TS-K, Pelox SP-K , Polinox T 100 ) ile temizlenmiş ve metalik parlaklığa ulaşmış yüzeylerde oluşur. Yüzeydeki en küçük bir kirlilik, bu tabakanın oluşumunu engeller. Pickling işleminden sonra Pelox RP Pasivasyon çözeltisi, bu tabakanın oluşumunu çok kısa bir sürede gerçekleştirir.

Reaksiyon Süresi : ~30 dakika

Tüketim: 6 –10 m²/kg

Uygulama : Pelox RP, fırça, daldırma veya spreyleme ile yüzeye uygulanır. Uygulanacak yüzey, önceden Pelox FR-D veya Pelox SPK 3000 ile temizlenmiş ve metalik parlaklığa ulaşmış olmalıdır. Reaksiyon sonunda yüzey, temiz ve basınçlı su ile yıkanır.

Dikkat: Uygularken gözlük, eldiven, önlük vb. malzeme kullanın. Cilt ile temasta bol su ile yıkanmalıdır.

Paslanmaz Çeliklerin yüzeyi, karıncalanmaya ve paslanmaya karşı koruyucu pasif bir tabaka ile kaplıdır. Isıl ve mekanik işlemler bu tabakayı bozar. Paslanmaya dirençli bu pasif tabaka, yeniden, çok kısa bir sürede oluşturulmalıdır. Bunun için kaynak lekeleri, paslanmalar ve diğer yüzey kirlilikleri, kimyasal yöntemlerle (Pickling) yüzeyden tamamen uzaklaştırılmalı ve yüzey pasive edilerek (Pasivasyon) ileride oluşabilecek paslanmaya karşı korunmalıdır.


Pelox ürünleri, bu işlemlerin oluşumunu garanti eder.

Pasif Tabakanın Önemi

Pelox RP Pasivasyon Çözeltisi
Başa dön