Anasayfa » Pelox Tank Yüzey Temizleme Kimyasalları

Pelox Tank Yüzey Temizleme Kimyasalları

AISI 304-316 Serisi Tank ve Ekipmanların
KimyasalTemizliği (Pickling) ve Pasivasyonu

A) PASLANMAZ ÇELİK YÜZEY İŞLEMLERİ

Paslanmaz Çelik yüzey işlemleri,  mekanik ve kimyasal işlemlerle yüzeyin temizlenmesi, korunması ve yenilenmesi işlemleridir.

Mekanik yüzey işlemleri; taşlama, kumlama ve mekanik polisaj olup, yüzey uygun aşındırıcılarla temizlenir. Yüzeydeki kirlilik ve yüzey bozuklukları ( çizik, darbe izleri, pas lekeleri vb )  mekanik yollarla uzaklaştırılır. Ne var ki bu işlemlerde yüzey ve pasif tabaka zarar görür. Pasif tabakanın kırılması ve yüzeyden kopan demir ve oksid parçacıkların basınçla tekrar yüzeye gömülmesi ile yüzeyin korozyon direnci kaybolur ve gelecekte korozyon başlar. Mekanik polisaj uygulanmış yüzeylerde, yüzeydeki gözle görülmeyen oksit ve demir taneciklerinin çalışması neticesinde, asla pasif tabaka oluşmaz.

Mekanik yüzey işlemlerine alternatif olarak Kimyasal Temizleme  ( Pickling )  ,  Elektropolisaj ve Pasivasyon Prosesleri uygulanır. 

Uygulanan kimyasal çözeltiler, en ekonomik şekilde, yüzeydeoptimal korozyon direncine sahip yeni bir pasif tabaka oluşturur.  ( Min 140—180 mV  )  

Pelox ürünleri bu pasif tabakanın oluşumunu garanti eder.

B) KİMYASAL TEMİZLİK PICKLING

Paslanmaz çelik yüzeylerin paslanmaya karşı korunması ve paslanmamanın garanti altına alınması için yüzeydeki tüm kaynak renklenmelerinin, iş kirliliklerinin, yüzeyde gözle görülen ve görünmeyen metal, özellikle demir ve metal tozlarının, pasların, yüzeyden kimyasal olarak temizlenmesi ile mümkündür.  Bu kimyasal temizleme işlemine Pickling denir.

Pickling işlemi kimyasal bir proses olup yüzeyi her türlü kirliliklerden temizler ve yüzeyde koruyucu yeni bir pasif tabakanın oluşmasına olanak sağlar. Kimyasal olarak yabancı kirliliklerden tamamen temizlenmemiş bir yüzeyde koruyucu pasif tabakanın oluşumu mümkün değildir. Yüzey ilerde oluşabilecek paslanmalara karşı korumasızdır.

Pickling işleminde kullanılacak kimyasallar, paslanmaz çeliğin cinsine, iş parçasının boyutlarına, kirliliğin yoğunluğuna ve amaca göre seçilirler.  Bu kimyasallar yüzeyden 3 – 10 mikron tabakayı eriterek temizler. Bu işlem sırasında aynı zamanda yüzeydeki ve de özellikle kaynak bölgelerindeki gerilmeler de gider.  

Pickling işleminde, uygulanan yönteme, çeliğin cinsine, ortam sıcaklığına ve süreye göre yüzeyden 4-16 gr/m2 eksilme olur.

Pelox, uygulama yöntemine göre, uluslararası standartta, çeşitli pickling kimyasalları üretir ve uygulanması için çeşitli proses önerilerinde bulunur.

Pelox Pickling Kimyasalları:

Pelox TS –K 2000   : AISI 300 serisi  için kaynak temizleme  kimyasalı

Pelox TS—VF         : Renk farkı yaratmayan kaynak temizleme  kimyasalı

Pelox TS Special    : Dubleks, PH  gibi  yüksek özellikli  çeliklerin kaynak temizleme kimyasalı

Pelox SP-K 3000    : Geniş yüzeylerin kaynak ve yüzey temizleme  spreyi

Polinox T 100          : Küçük parçaların kaynak ve yüzey temizleme sıvısı

Pelox Pasivasyon Kimyasalı:

Pelox RP : AISI 300 serisi için pasivasyon kimyasalı

B.1. KAYNAK TEMİZLİĞİ ( PELOX TS-K 2000 )

Paslanmaz çelik kaynak bölgelerindeki kaynak renklenmelerini, ısıl işlem tabakalarını, her türlü korozyon ve pas lekelerini temizler. AISI 304 -316- 321 ve türevleri için uygundur. 

Avantajları :       
Daha çok ıslatma kabiliyeti,
Daha az reaksiyon zamanı,
Daha kuvvetli dağlama

Pelox TS-K 2000 Pickling Paste Kaynak Lekesi Temizleyici Krem
Pelox TS-K 2000 Pickling Paste Kaynak Lekesi Temizleyici Krem

B.2. TANK DIŞ YÜZEY TEMİZLİĞİ ( PELOX SPK 3000 )

Paslanmaz çelik yüzeyindeki kaynak renklenmelerini, ısıl işlem lekelerini, oksitlenmeleri, karıncalanmaları, hafif kir ve yağları, iş kirliliklerini tek bir işlemde temizler ve yüzeyi pasivasyona hazırlar.

Yüzeyi bozmaz ve sarartmaz. Yüzeye gümüş rengi, kalıcı, homjen, bir renk verir.  AISI 304 -316- 321 ve türevleri için uygundur.

Avantajları:

Kırmızı rengi sayesinde gözle görülür kolay bir spreyleme işlemi,
Min zehirli gaz emisyonu ve nitrit ürünleri,
Homojen ve parlak bir yüzey…

Reaksiyon Süresi : ( 20°C de – soğuk çekim ) 45 –90 dakika

Tüketim               : 4 – 6 m²/kg

Uygulama            : Yüzeydeki yoğun kir ve yağları Pelox FRD ile temizleyin. Bidon muhteviyatını,      homojen oluncaya kadar çalkalayarak karıştırın. Karışımı, yüzeye el spreyi ( Pelox PD-Z ) veya basınçlı hava pompası ( Pelox P-SA ) ile spreyleyin. Reaksiyon süresi sonunda 100 –150 bar basınçlı temiz su ile yıkayın.  Kendi halinde kurumaya bırakın. El sürmeyin.

Dikkat: Güneş ışığı altında uygulamayın. Çok sıcak yüzeye ( +25°C ) uygulamayın.  Uygularken gözlük,     eldiven, önlük vb. malzeme kullanın. Cilt ile temasta bol su ile yıkayın. İdeal uygulama ortam sıcaklığı 15-20°C. soğukta süreyi uzatın.

Pelox SPK -3000 Pickling Spray Kaynak ve Yüzey Temizleme Sprey
Pelox SPK -3000 Pickling Spray Kaynak ve Yüzey Temizleme Sprey
Pelox P-SA Teflon Pompa

PELOX SPK-3000 UYGULAMASI

B.3. TANK İÇ YÜZEY TEMİZLİĞİ ( POLINOX T100 )

Polinox T 100, Paslanmaz malzemenin üzerindeki her türlü oksidasyonu, karıncalanmaları, ağır pas ve kaynak lekelerini temizler ve yüzeyi pasivasyona hazır.  Özel kimyasallar ile kuvvetlendirilerek ana metal kaybı en az seviyede tutulmuştur. Yüzeyi bozmaz ve sarartmaz. Yüzeye, gümüş rengi, kalıcı, homojen bir renk verir. 

Reaksiyon Süresi   : AISI 304, 304L vb: 30 – 60 dakika

                               AISI 316, 321 ve vb: 60 – 90 dakika

Tüketim                : 10-15 m²/kg

Uygulama            : Polinox T 100,  aşağıdaki şemada gösterildiği gibi, basınçlı Teflon bir pompa ile stoklandığı IBS tankından çekilerek, basınçla yıkama topundan tankın iç yüzeyine spreylenir. Bu çevrim, kirliliğin durumuna, paslanmaz çeliğin cinsine ve ortam sıcaklığına göre 2-4 saat sürdürülür.

Süre sonunda, yine aynı şekilde temiz su ile tankın iç yüzeyi durulanır. Durulama suyu pH ı nötr oluncaya kadar durulama işlemi devam eder. 6<pH<8

Dikkat: Kullanım esnasında gözlük, lastik eldiven, önlük giyilmeli, gerekirse

POLINOX T100 TANK İÇ TEMİZLİK UYGULAMASI

P&P PROSES

PASİVASYON TESTİ

DİKEY TANK

TANK İÇ YÜZEY TEMİZLEME

Başa dön