Anasayfa » P&P Nedir ?

P&P Nedir ?


Pickling Nedir?


Pickling ; Paslanmaz çelik yüzeylerin paslanmaya karşı korunması ve paslanmamanın garanti altına alınması için yüzeydeki tüm kaynak renklenmelerinin, iş kirliliklerinin, yüzeyde gözle görülen ve görünmeyen metal, özellikle demir ve metal tozlarının, pasların, yüzeyden kimyasal olarak temizlenmesi ile mümkündür. Bu kimyasal temizleme işlemine Pickling denir.

Pickling işlemi kimyasal bir proses olup yüzeyi her türlü kirliliklerden temizler ve yüzeyde koruyucu yeni bir pasif tabakanın oluşmasına olanak sağlar. Kimyasal olarak yabancı kirliliklerden tamamen temizlenmemiş bir yüzeyde koruyucu pasif tabakanın oluşumu mümkün değildir. Yüzey ilerde oluşabilecek paslanmalara karşı korumasızdır.

Pickling işleminde kullanılacak kimyasallar, paslanmaz çeliğin cinsine, iş parçasının boyutlarına, kirliliğin yoğunluğuna ve amaca göre seçilirler. Bu kimyasallar yüzeyden 3 – 10 mikron tabakayı eriterek temizler. Bu işlem sırasında aynı zamanda yüzeydeki ve de özellikle kaynak bölgelerindeki gerilmeler de gider.

Pickling işleminde, uygulanan yönteme, çeliğin cinsine, ortam sıcaklığına ve süreye göre yüzeyden 4-16 gr/m2 eksilme olur. Pelox, uygulama yöntemine göre, uluslararası standartta, çeşitli pickling kimyasalları üretir ve uygulanması için çeşitli proses önerilerinde bulunur.

Pickling Kontrolü Demir +2 sayfasına gitmek için tıklayınız.

Pelox Pickling Kimyasalları:

Pelox TS-K 2000 Pickling Paste Kaynak Lekesi Temizleyici Krem
Pelox SPK-3000 Pickling Spray Kaynak ve Yüzey Temizleme Jeli Sprey
Polinox T 100 Pickling Bath Kaynak ve Yüzey Temizleme Sıvısı
Pelox FR-D Surface Cleaner Yüzey Temizleme Jeli


Pasivasyon Nedir?


Paslanmaz çeliklerin yüzeyi, korozyona karşı, mikroskobik incelikte koruyucu bir tabaka ile kaplıdır. Bu tabakaya pasif tabaka denir. Pasif tabaka, homojen, geçirimsiz ve koruyucudur. Pasif tabaka, pickling kimyasalları ( Pelox TS-K, Pelox SP-K , Polinox T 100 ) ile temizlenmiş ve metalik parlaklığa ulaşmış yüzeylerde oluşur. Yüzeydeki en küçük bir kirlilik, bu tabakanın oluşumunu engeller.
Pickling işleminden sonra Pelox RP Pasivasyon çözeltisi, bu tabakanın oluşumunu çok kısa bir sürede gerçekleştirir.
Pelox RP (Pasivasyon) Pasivasyon Çözeltisi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Pasivasyon ölçümü sayfasına gitmek için tıklayınız.

Yüzey Paslanma Mekanizması

Pelox RP Pasivasyon Çözeltisi
Pelox RP Pasivasyon Çözeltisi

Başa dön